Media Advisory: Governor-General to Invest Australian Honours and Bravery Recipients
27 April 2012

The Governor-General, Ms Quentin Bryce AC CVO, will invest 82 Australia Day 2012 Honours and Bravery Award recipients at ceremonies at Government House, Canberra, on Wednesday, 2 May and Thursday, 3 May.

Media wishing to attend the investitures should send notification via email to niree.creed@gg.gov.au and sam.groves@gg.gov.au no later than 3.00 p.m. Tuesday, 1 May. Media representatives are requested to arrive at Government House by 10.00 a.m. sharp on both days.

Media should be aware that Defence personnel with protected identities will be invested on Thursday, 3 May, and it is requested that vision not be taken. (Media will be briefed by a Defence Public Affairs Officer prior to the investitures).

A full list of recipients on both days is below:

Wednesday, 2 May 2012
 
THE ORDER OF AUSTRALIA
 
Appointed a Companion in the General Division:
His Excellency the Honourable Alex CHERNOV
For eminent service to the people of Victoria, to the advancement of higher education, particularly the development of academic and administrative programs at the University of Melbourne, through the establishment of the Australia India Institute, and to the judiciary.
Mr Terence Francis MORAN
For eminent service to the community through public sector leadership, as a significant contributor to policy development, program delivery and effective governance, and to the implementation of contemporary government administration.
Appointed an Officer in the General Division:
Mr Nicholas Peter WARNER
For distinguished service to public sector leadership through the development of policy, administration and reform in the areas of intelligence, defence and international relations.
Appointed an Officer in the Military Division:
Lieutenant General Brian Ashley POWER  
For distinguished service as Commander of the 1st Division, Commander Training Command – Army and Head Military Strategic Commitments.
Air Marshal Geoffrey Charles BROWN
For distinguished service to the Royal Australian Air Force in senior command and staff appointments.
Appointed a Member in the General Division:
Emeritus Professor John Patrick BAIRD
For service to higher education, particularly through the Australian Defence Force Academy, and to the discipline of engineering as an academic and researcher.
Professor Roderick William BOSWELL
For service to science in the field of plasma physics as an academic and researcher and through contributions to the international scientific community.
Mr David John PARKER
For service to public administration through contributions to economic policy, as an Australian representative to world economic forums, to Kidney Health Australia and to people with kidney disease.
Ms Prudence Howard POWER
For service to community health as an advocate for equity and access to health care services, to the development of professional standards, and to nursing.
Ms Carol Joan WOODROW
For service to the performing arts, to youth theatre as an artistic director, and to the development of women playwrights in Australia.
Appointed a Member in the Military Division:
Commodore Richard Temple MENHINICK
For exceptional service to the Royal Australian Navy as Director General Navy Transformation and Innovation and Commandant of the Australian Command and Staff College.
Lieutenant Colonel Malcolm Gerard MCGREGOR
For exceptional service to the Australian Army as the Director of the Land Warfare Studies Centre.
Awarded the Medal in the General Division:
Mr Ross Douglas BARRETT
For service to the building and construction industry.
Mrs Louise Anne BLUE
For service to children and young people with a disability.
Dr Brian Douglas COOKE
For service to conservation and the environment through biological management programs for rabbit population control.
Mr James Francis FIELD
For service to the community of Yass, and to Lions International.
Mr Stanislaw Lech KOWALSKI
For service to the community, particularly in the Australian Capital Territory, through organisations supporting multiculturalism and the Lone Fathers Association.
Lieutenant Colonel Glyn David LLANWARNE
For service to veterans and their families through the recovery of military insignia.
Mrs Ursula MACDERMOTT
For service to the community through the ACT Neighbourhood Watch Association.
Mr Denis Richard PAGE
For service to business, and to the community of the Australian Capital Territory.
Mrs Sheila Hamilton THOMPSON
For service to the community of Canberra as a church organist and musical director.
Ms Julie Anne TONGS
For service to the Indigenous community of the Australian Capital Territory.
Ms Barbara Gay VON ESS
For service to people with autism spectrum disorders and their families, as an advocate and educator.
Mrs Anna WELLINGS BOOTH
For service to women's health through a range of breast cancer support organisations, particularly Dragons Abreast ACT and Region and Breast Cancer Network Australia.
 
DISTINGUISHED SERVICE DECORATIONS
Awarded the Commendation for Distinguished Service:
Commodore Roger Livingstone BOYCE
For distinguished performance of duty in warlike operations as Deputy Commander Joint Task Force 633 on Operation SLIPPER in the Middle East Area of Operations from April to October 2010.
 
CONSPICUOUS SERVICE DECORATIONS
Awarded the Conspicuous Service Cross:
Colonel Andrew William CONSTANTINE
For outstanding achievement in the field of Joint Military Logistics.
Lieutenant Colonel Natasha Anne FOX
For outstanding achievement as Chief Instructor of the Australian Defence Force Academy.
Group Captain Matthew George HEGARTY
For outstanding achievement as the Commanding Officer of Number 37 Squadron.
Awarded the Conspicuous Service Medal:
Chief Petty Officer Dennis BENTLEY
For meritorious devotion to duty as the Operations Manager, Royal Australian Navy Relief Trust Fund.
Commander Darren Greville GROGAN
For meritorious achievement in the field of Border Protection at Headquarters, Northern Command and the Royal Australian Navy Patrol Boat Group. 
Commander Paul James O’GRADY
For meritorious achievement as Commanding Officer of the Royal Australian Navy Recruit School.
Squadron Leader Daryl Allan BOSSERT
For meritorious achievement as a Personnel Manager in the Directorate of Personnel – Air Force.
Warrant Officer Trevor Allen SCHOLL
For meritorious devotion to duty as the Warrant Officer Engineer, Joint Task Force 639 Air Component Coordination Element.
Squadron Leader Jason Gregory TAYLOR
For meritorious achievement as the Officer-in-Charge of Logistics Support Flight and Executive Officer at Number 322 Expeditionary Combat Support Squadron.
 
MERITORIOUS SERVICE AWARDS
Awarded the Public Service Medal:
Australian Public Service:
Mr Blair Robert COMLEY
For outstanding public service in the development of public policy, particularly in the areas of carbon pricing and emissions trading, tax policy design and debt management.
Mr Gregory Douglas FARR
For outstanding public service in leading major reforms to the strategy and delivery of Information and Communication Technology Systems, particularly in the Department of Defence.
Mr Neil Richard ORME
For outstanding public service in the fields of Defence policy development, corporate renewal and strategic issues management.
Mr Ronald Thompson PERRY
For outstanding public service in the development and maintenance of the Council of Australian Governments as an effective institution of Australian governments.
Ms Leslie May RIGGS
For outstanding public service in playing critical roles in driving national transport reform.
New South Wales Public Sevice:
Mrs Patricia Anne DARLINGTON
For outstanding public service to the enhancement of public awareness of the environment.
Australian Capital Territory Public Service:
Mr Anthony Seamus GILL
For outstanding public service to road safety within the Australian Capital Territory.
Awarded the Australian Police Medal:
Australian Federal Police:
Assistant Commissioner Ramzi JABBOUR
For distinguished service to the Australian Federal Police, particularly counter terrorism and border operation policing.
New South Wales Police:
Sergeant Paul George BATISTA
For distinguished service to the New South Wales Police Force, particularly through mentoring and development of junior Police Officers.
 
 
Thursday, 3 May 2012
 
THE ORDER OF AUSTRALIA
 
Appointed a Companion in the General Division:
His Excellency Malcolm James MCCUSKER
For eminent service to the people of Western Australia, particularly through the provision of equitable access to legal representation, as an advocate for sustainable development and education, and through significant philanthropic support for a range of medical research, youth and arts organisations.
Appointed an Officer in the General Division:
Mr William David BOWTELL
For distinguished service to public health through the development and implementation of policy and programs supporting HIV/AIDS awareness and prevention, and as a supporter of global debate on communicable diseases and their impact on human and economic development.
Professor Charles Dunlop MACKENZIE
For distinguished service to veterinary pathology and to medical science through significant contributions to filarial disease eradication in the peoples of Africa, and as a researcher and educator.
Appointed a Member in the General Division:
Emeritus Professor Hans-Albert BACHOR
For service to science in the field of quantum optics as a researcher and educator, and to the Australian Youth Science Forum.
Dr Susan Victoria BRIGGS
For service to conservation and the environment through scientific, research and advisory roles supporting natural resources management and policy development.
The Late Dr John Michael BUCKINGHAM
For service to medicine, particularly the care of women undergoing treatment for breast cancer, through executive roles with BreastScreen ACT, and to medical education.
To be accepted by his wife, Mrs Sue Buckingham
Ms Sandra Jenene LAMBERT
For service to public administration in the Australian Capital Territory in the areas of disability, community housing, multicultural relations, health and welfare, and as a mentor to women.
Appointed a Member in the Military Division:
Rear Admiral David Lance JOHNSTON
For exceptional service to the Royal Australian Navy in senior Naval and Joint operational staff appointments.
Rear Admiral Johnston is also receiving a Commendation for Distinguished Service for distinguished performance of duty in warlike operations as Deputy Commander Joint Task Force 633 on Operations SLIPPER and KRUGER from October 2010 to March 2011.
Brigadier Damian Michael CANTWELL
For exceptional service in the fields of support to Army operations and Army’s future concepts and development.
Group Captain Kathryn Grace DUNN
For exceptional service to the Royal Australian Air Force in the field of education and training.
Awarded the Medal in the General Division:
Dr Kenneth Vernon BAILEY
For service to the community of the Australian Capital Territory.
Mr Trevor John BENNETT
For service to the community of Narooma, and to the Starlight Children's Foundation.
Ms Torah BRIGHT
For service to sport as a Gold Medallist at the Vancouver 2010 Winter Olympic Games.
Mr Michael John EDWARDS
For service to the protective security industry through the development of training programs.
Mr Brian MCDONALD
For service to the community of Majors Creek.
The Late Mrs Patricia MILES
For service to the community of Eden through aged care, social welfare and service organisations.
To be accepted by her daughter, Ms Gail Gibson
Mr Robert James POLLOCK
For service to tourism, and to the community of southern New South Wales.
Mrs Ann Margaret PRUNTY
For service to international relations through Operation Christmas Child and Samaritan's Purse Australia.
Mr Noel Edward TARBOTTON
For service to youth through Scouts Australia.
Mrs Geraldine WALTERS
For service to people with a disability through administrative and fundraising roles.
Awarded the Medal in the Military Division:
Wing Commander Geoffrey Bowen KIMMINS
For meritorious service in the Directorate of Flying Safety, Maintenance Management and Planning Implementation, and the School of Technical Training.
 
DISTINGUISHED SERVICE DECORATIONS
Awarded a Bar to the Distinguished Service Cross:
Lieutenant Colonel P
For distinguished command and leadership in action.
Awarded the Commendation for Distinguished Service:
Major A  
For distinguished performance of duty in warlike operations
 
CONSPICUOUS SERVICE DECORATIONS
Awarded the Conspicuous Service Cross:
Commander Alan William REGAN
For outstanding achievement as the Staff Officer Grade One Rapid Environmental Assessment, Joint Environment Centre, Headquarters Joint Operations Command.
Lieutenant Colonel Craig David DOBSON
For outstanding achievement as the Commanding Officer of the 10th Force Support Battalion.
Colonel Timothy Fidock GELLEL
For outstanding achievement as Australia’s Defence Attaché to Japan.
Lieutenant Colonel Nathan Edward JUCHNIEWICZ
For outstanding achievement as the Staff Officer Grade Two – Combat Development, Army Headquarters.
Squadron Leader Steven Charles PARSONS
For outstanding achievement as Commander Air Component Coordination Element, Joint Task Force 639.
Awarded the Conspicuous Service Medal:
Warrant Officer Class One Christopher Raymond HODDER
For meritorious achievement as Defence Administrative Assistant, Defence Section, Australian Embassy Riyadh, Saudi Arabia.
Major Jason Timothy KERR
For meritorious devotion to duty as the Project Officer with the Australian Fromelles Project Group.
Wing Commander Lara Jayne GUNN
For meritorious achievement as the Health Logistics Staff Officer at Headquarters Health Services Wing.
 
MERITORIOUS SERVICE AWARDS
Awarded the Public Service Medal:
Ms Liza CARROLL
For outstanding public service in delivering Ahead of the Game: Blueprint for Reform of Australian Government Administration.
Ms Janet Florence DORRINGTON
For outstanding public service through management of Australian border security as National Director, Passengers Division, Australian Customs and Border Protection Service.
Mr Alistair LEGGE
For outstanding public service in enhancing Australia's support for electoral processes in neighbouring countries and for the successful establishment of the Indigenous Electoral Participation Program.
Awarded the Australian Police Medal:
Superintendent Christopher John LINES
For distinguished service, particularly in International Law Enforcement.
Awarded the Australian Fire Service Medal:
Mr Christopher John POWELL
For distinguished service to the NSW Rural Fire Service.
Awarded the Ambulance Service Medal:
Mr David Graham SUTTON
For distinguished service, commitment and dedication to duty in the provision of urgent and non-urgent ambulance services to the ACT community. 
 
AUSTRALIAN BRAVERY DECORATIONS
Awarded the Commendation for Brave Conduct:
Mr Angus Frank KENT
On the evening of 4 December 2010, during extremely heavy rain, Mr Kent was driving along Lady Denman Drive in Yarralumla in the Australian Capital Territory, when he saw a vehicle lying on its side in a flooded stormwater drain.
He went to assist, along with another man. They entered the water and saw an injured woman inside the vehicle. The other man pushed the vehicle towards the top of the drain, enabling Mr Kent to straddle the ledge of the drain and the driver’s side of the vehicle.
Mr Kent directed the woman to wind down her side window from where he pulled her to safety. 
Mr David Francis NOLAN
On the night of 18 May 1961, Mr Nolan was a passenger in a car that ran out of fuel on the Port Germein Road, near Port Pirie in South Australia.
A friend’s vehicle also stopped, and they alighted from their vehicles. They then heard distant cries for help. Several youths, including Mr Nolan, waded through a darkened swamp through ankle deep mud turned into a fast flowing tidal creek of about fifteen metres wide.
The group decided it was too dangerous to continue, but Mr Nolan went on and swam to the other side of the creek in the direction of the cries. Three children stood on the opposite side of yet another fast flowing creek of about five metres wide. Despite darkness and cold, Mr Nolan undertook several trips through the two swollen creeks individually assisting each boy to safety.